Erdhi dimri i vërtetë, të hënen borë mbi vendin tonë

Prishtina Weather ka njoftuar se deri në fundjavë do të mbajë mot stabil në Kosovë,

Në njoftim thuhet se të hënen pritet të jetë mot më i ftohtë dhe me mundësi që të ketë edhe reshje bore.

Njoftimi i plotë:

Deri në fundjavë mot stabil, pa ndryshime. Orëve të mëngjesit ngrica dhe kushte për mjegull në ultësira. Të hënën më ftohtë, mundësi edhe për reshje shiu e bore.

25.11.2020 – Vendi ynë në ditët e ardhshme mbetet nën “mburojën” anticiklonike që ndodhet mbi rajonin tonë, e që po kushtëzon mot të qëndrueshëm e kryesisht me kthjellime, mirëpo në vise të ulëta përgjatë mëngjesit priten mundësi për mjegull dhe ngrica.
Në fundjavë parashihet afrimi i një cikloni nga Atlantiku përgjatë Italisë, që sjell shtim të vransirave, e më pas nga dita e hënë kalimi i një fronti të ftohtë sjell kushte për reshje shiu, e me ulje të temperaturave reshjet e shiut të përzien edhe me borë.

Indeksi i cilësisë së ajrit ditëve të ardhshme do të mbes në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta, shkaku edhe i motit të qëndrueshëm. Vende-vende mund të zbres në vlera mesatare gjatë ditës, e në mbrëmje të kaloj edhe në vlera jashtëzakonisht të dobëta.

26.11 – Kryesisht kthjellët dhe me diell. Në mëngjes ftohtë dhe me ngricë, përgjatë ultësirave mjegull ose vransira të ulëta.
27.11 – Kryesisht kthjellët dhe me diell gjatë ditës. Në mëngjes ngrica dhe ftohtë, viseve të ulëta me mundësi për mjegull.
28.11 – Në mëngjes ftohtë, me ngrica, përgjatë ultësirave mundësi për mjegull. Në pjesët tjera kryesisht kthjellët dhe me diell. Pasdite vransirat do të shtohen.
29.11 – Kryesisht me vransira dhe intervale me diell. Në mëngjes përgjatë ultësirave mundësi për mjegull.
30.11 – Më ftohtë, kryesisht me vransira, pasdite me mundësi për reshje të dobëta shiu. Vonë në mbrëmje reshjet e shiut do të përzien edhe me borë.

Temperaturat minimale mbesin të ulëta, nga -3C deri -1C, e maksimalet gjatë ditës do të luhaten mbi vlera mesatare nga 7C deri 10C, e nga dita e diel zbresin në 7C, e të hënën në 3C.
Do të fryj erë e lehtë, kryesisht nga krahu jugor 1-3m/s.
Shtypja atmosferike mbetet e lartë mbi vlera normale, në fundjavë me tendencë të rënie, mirëpo vazhdon të mbetet mbi vlera të normales

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *